Żółtaczka u noworodka

U zdrowego, urodzonego o czasie noworodka występuje fizjologiczna żółtaczka i co bardzo ciekawe może mieć to związek z niedoborem wit. C!!!

Żółtaczka rozpoczyna się w 2-3 dobie życia i ustępuje ok 10 doby życia. Stwierdza się ją na podstawie badania krwi, gdzie oznaczane jest stężenie bilirubiny oraz wyglądzie skóry.

Zdarza się, że bilirubina jest powyżej ustalonych norm.

Co robić , gdy stężenie bilirubiny jest ponad ustalone normy i mamy do czynienia z żółtaczką?

Formę leczenia wybierze lekarz prowadzący. Z pewnością weźmie pod uwagę poziomu bilirubiny, wiek dziecka oraz sposób karmienia dziecka. Zaleci odpowiednie badania, ustali termin powtórnego badania krwi oraz wizyty lekarskiej.

Najczęściej  zalecana będzie fototerapia lampą UV. Powoduje ona rozbijanie bilirubiny, a tym samym zmniejszenie jej stężenia we krwi.

 

Jak wspomóc leczenie żółtaczki:

  • Częste karmienie(8-12 razy na dobę). To prawda, ze substancje zawarte w mleku matki mogą przedłużać utrzymującą się żółtaczkę. Nie jest to jednak powód, żeby odstawić dziecko od piersi i przestawić na mleko modyfikowane. Dzięki nawodnieniu ( pokarmem matki) stężenie bilirubiny będzie się zmniejszać. Czasami lekarze zalecają zamianę karmienia naturalnego na sztuczne na 1 dobę lub przegotowanie pokarmu matki .

  • Kangurowanie czyli kontakt skóra do skóry. Zabieg ten ma na celu poprawę krążenia krwi. Gdy tylko mamy możliwość rozbierajmy dziecko i przytulajmy do swojej skóry.

 

  • Spożywanie witaminy C w bardzo dużych dawkach!

Według doniesień ze świata nauki oraz własnych doświadczeń zażywanie wit C przez matkę drastyczne obniża poziom bilirubiny we krwi dziecka.

Badania potwierdzają również, że noworodki z niedoborem wit C miały podwyższoną bilirubinę.

Już w ciąży zalecane jest przyjmowanie wit C, w III trymestrze to nawet 15 g wit C dziennie.

W przypadku żółtaczki u noworodków zalecane jest przyjmowanie przez matkę dużych dawek wit C. Polega to na wysyceniu organizmu matki, tak żeby witamina przenikała do mleka.  Sama sprawdziłam to na własnym przykładzie, gdy szukałam pomocy dla mojego dziecka. Mimo naświetlania utrzymywało się wysokie stężenie bilirubiny.  Brałam ok 10 000 mg dziennie przez 3 dni, w dawkach po 1000 mg mniej więcej co 2 godz. Bilirubina znacznie spadła w bardzo krótkim czasie, zaczęło schodzić „zażółcenie” widoczne gołym okiem.

żółtaczka u noworodka

 

Więcej o działaniu wit C można dowiedzieć się tutaj:

https://www.seanet.com/~alexs/ascorbate/198x/smith-lh-clinical_guide_1988.htm?fbclid=IwAR3VcCdJ3cdOdLZzjaYlIL8Px3bX3fcHN4N3evg0ahgh5OGq7zLAsVYcWVs

Dodaj komentarz