Skolioza u osób dorosłych

Skoliozę można uznać za „dorosłą”, gdy zakończy się wzrost kostny.

 

Skolioza nie musi zawsze boleć, a przyczyną bólu kręgosłupa nie zawsze musi być skolioza.

Czy warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty/osteopaty i w czym może pomóc, a w czym już nie?

Fizjoterapeuta może:

  • Dopasować zestaw ćwiczeń, który zredukuje ból, poprawi wizualnie sylwetkę, a także  parametry badanie klinicznego. Oznacza to, że w niewielkim stopniu może się zmienić rotacja kręgosłupa mierzona skoliometrem, mogą wyrównać się kąty talii, łopatki, barki.

Ćwiczenia uelastycznią i wzmocnią mięśnie. Powinny zmniejszyć się również dolegliwości bólowe.

Po zakończeniu wzrostu dobrane ćwiczenia będą głównie symetryczne. Ich celem będzie przede wszystkim zapobieganie lub redukcja bólu

Polecam ćwiczenia oraz rolowanie. Nie należy skupiać się jedynie na plecach, ale na całych taśmach mięśniowych. Wykonujmy również ćwiczenia kończyn dolnych.

https://ilonagosiewskablog.pl/category/cwiczenia/

 

ćwiczenia na skoliozę

ćwiczenia asymetryczne na skoliozę

 

  • Zlikwidować lub zmniejszyć dolegliwości bólowe. Poprzez działania manualne można zmniejszyć ból , ale też zlikwidować go zupełnie. 
  • Nauczyć korygować postawę. Poprzez odpowiedni oddech, ustawienie i napięcie mięśni skolioza jest prawie niewidoczna „gołym okiem”.

 

  • Osteopata może również zmniejszyć napięcie na narządach wewnętrznych. Poprzez odpowiednie techniki manualne może pracować np: na żołądku lub jelitach. Działania te mogą zlikwidować bóle pleców, rwę kulszową lub poprawić trawienie.

 

 

 

Fizjoterapeuta nie może:

  • Zmniejszyć skoliozy czyli kątów Cobba na zdjęciu RTG.  Zmniejszenie kąta widocznego na zdjęciu RTG jest możliwe tylko poprzez zabieg operacyjny.

 

Czy po zakończeniu wzrostu skolioza może się pogorszyć?

Przy dużych skrzywieniach (od ok45 st. ) niestety tak. Przypuszcza się, że skolioza pogarsza się o 1 st. na rok. Dzieje się tak na skutek grawitacji, dlatego dotyczy to przede wszystkim dużych skolioz.

 

skolioza u osób dorosłych

 

Czy operować skoliozę?

Wszystko zależy od przyczyn podjęcia takiej decyzji. 

Jeżeli jest nią ból warto najpierw podjąć próbę ćwiczeń, potem terapii. Dobry fizjoterapeuta/osteopata powinien określić  źródło bólu. Określenie „skolioza” nie jest wystarczające. 

Jeżeli jest nią wygląd i to ogranicza nasze życie społeczne, powoduje złe samopoczucie, a podjęta terapia nie daje oczekiwanych efektów warto to rozważyć

Nie zawsze jedynym wyjściem jest operacja. Efekt zabiegu czasami nie jest zadowalający ponieważ przyczyną bólu nie była skolioza. Pamiętajmy również, że operacja skoliozy polega na unieruchomieniu odcinka objętego korekcją. Czasami potrzebny jest kolejny zabieg, żeby  poprawić wygląd klatki piersiowej i usunąć garb żebrowy (resekcję).

 

 

 

Dodaj komentarz