Skolioza, jak spać?

Sen ma służyć do regeneracji organizmu. Nie do końca słuszna jest myśl, że w tym czasie skorygujemy lub pogorszymy skoliozę. Najważniejsze, żeby się wyspać. Ważna jest długość i jakość snu.

spanie, a skolioza

W jakiej pozycji powinny  spać osoby ze skoliozą?

Wszystko zależy od tego jak duże jest skrzywienie, w którą stronę i który łuk jest pierwotny, a który wtórny.

Jeżeli skrzywienie jest małe, ok 10 stopni polecam spać tak jak jest wygodnie.

Jeżeli skrzywienie ma ok 20 stopni polecam spać  na jednym z boków, gdzie poprzez siłę grawitacji może nastąpić korekcja.

Łuk pierwotny to łuk , który pojawił się pierwszy w skoliozie. Jest on większy, niż łuk wtórny.

Łuk wtórny, to łuk który wytworzył się jako kompensacja łuku pierwotnego.

W przypadku najczęstszych skolioz czyli łuk pierwotny prawostronny (większy), a łuk wtórny lewostronny (mniejszy) najlepszą pozycją będzie spanie na boku lewym.

Z moich  obserwacji wynika, że pacjenci z tego typu skoliozą preferują stronę prawą. Jeżeli tak jest zmiana może następować powoli. Podejmijmy próbę zaśnięcia, ale nie zawsze będzie to możliwe. Zdecydowanie ważniejsza będzie dobra jakość snu , niż wymuszona pozycja. Pamiętajmy, że odpowiednie spanie nie uleczy skoliozy!

Są to ogólnie przyjęte zalecenie, ale nie ma potwierdzonych badań medycznych, które określają sposób spania.  Nie należy traktować formy spania jako leczenia lub szkodzenia w procesie leczenia!

 

W przypadku skoliozy powyżej 20 stopni najczęściej zalecany jest gorset. W tym przypadku pozycja nie jest ważna ponieważ kręgosłup cały czas poddany jest siłom korygującym.

Spanie w gorsecie

Często zaczynamy noszenie gorsetu od spania . Pojawia się wtedy duża trudność z zasypianiem. Ważne jest , żeby się nie zniechęcać. Dotyczy to wszystkich. Najpierw próbujmy zasnąć w gorsecie, jeżeli nie jest to możliwe podejmujmy próby kilka dni, pamiętając o tym że odpowiednia ilość snu wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Sukcesywnie wydłużajmy ilość godzin w nim spędzonych. 

 

Na jakim materacu powinny spać osoby ze skoliozą ?

Obecnie większość materacy jest wykonana z materiałów termoaktywnych. Oznacza to, że w miejscach ocieplonych i wypukłych zapada się podczas snu.

Materac twardy

Podczas snu  materac powinien ugiąć się pod wypukłościami i miejscami ze zwiększoną temperaturą np: głowa, pośladki, wypukłość skoliozy. Jeżeli jest za twardy w miejscach tych następuje zwiększony ucisk, przez co dochodzi do zamknięcia drobnych naczyń krwionośnych. Może to być przyczyną porannej sztywności i dyskomfortu.

Materac miękki

Podczas snu wypukłości oraz miejsca  ocieplone np. brzuch zapadają się w materac, przez co inne miejsca nie są w komfortowej pozycji.

Materac średniej twardości

Podczas snu materac powinien uginać się ok. 3 cm pod ciężarem ciała. Warto zakup skonsultować z doradcą i wypróbować materac na miejscu. 

 

 

Skolioza idiopatyczna, jak leczyć?

 

Dodaj komentarz