Skolioza idiopatyczna, jak leczyć?

Istnieje bardzo wielu specjalistów zajmujących się leczeniem skolioz idiopatycznych. Bardzo ważne jest , aby wybrać właściwe postępowanie dla Naszego dziecka.

Z pewnością ułatwią nam to wytyczne SOSORTu dotyczące skolioz. SOSORT to Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedyczne i Rehabilitacyjne Leczenia Skolioz.

O postępowaniu  pisałam już wcześniej

Skolioza i co dalej?

 

 

 

Kluczowe w procesie leczenia skolioz idiopatycznych jest dobranie fachowców specjalizujących się w skoliozach, ich współpraca wzajemna oraz z dzieckiem i rodzicami.

 

 

Lekarz

Nie ma znaczenia, czy lekarz jest specjalistą ortopedą, czy lekarzem rehabilitacji. Ważny jest jego zakres działania. Najlepiej wybrać takiego, który zajmuje się dziećmi, leczeniem wad postawy i skolioz.

Jak to sprawdzić? Oczywiście ważne są opinie na różnych forach, ale najważniejsze jest to jak wygląda wizyta, a nie czy lekarz był przemiły :).

W gabinecie po wywiadzie z pacjentem powinno odbyć się badanie kliniczne: sprawdzenie symetrii łopatek, barków, kątów talii, ustawienia miednicy i bardzo ważne przy skoliozach pomiar skoliometrem. Powinno być to zapisane w dokumentacji i porównane przy następnej wizycie. Tylko na takiej podstawie możemy stwierdzić co dzieje się z postawą.

ocena skoliozyocena postawy

badanie skoliometrem

Lakarz może stwierdzić , że dziecko powinno :

ćwiczyć ogólnoustrojowo, na wfie i chodzić na basen

ćwiczyć j.w. i udać się do rehabilitanta po instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu

udać się na regularną rehabilitację

udać się na regularną rehabilitację i do ortotyka w celu wykonania gorsetu

 

Jeżeli skrzywienie jest bardzo duże może przekierować do lekarza operującego w celu konsultacji

 

Rehabilitant

Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku lekarza. Osobiście polecam terapeutów metody FITS lub jednej z metod uznawanych przez SOSORT . Ważne , żeby specjalizował się w skoliozach!!!

Terapeuta również powinien zrobić badanie i powtarzać je co jakiś czas, żeby wiedzieć czy terapia przynosi efekty. Jest też osobą, z którą pacjent spotyka się częściej, niż z lekarzem i ma szansę wcześniej zauważyć progresję skoliozy. Jeżeli jest problem ze znalezienie terapeuty można napisać do twórców metody/organizatorów kursu, którzy często dysponują listami i namiarami do kursantów.

 

Ortotyk

Bardzo ważne jest, aby gorset był dobrze zrobiony

Więcej tutaj

Dlaczego nie należy bać się gorsetu?

 

Wydawałoby się , że do koniec „teamu „. Otóż nie!!!

Osteopata

Zawsze polecam wizytę u osteopaty. Też najlepiej, żeby była to osoba polecona i doświadczona.

Skolioza określana jest jako idiopatyczna, ale coraz częściej mówi się o teoriach jej pochodzenia np. wisceralnego czyli z narządów wewnętrznych. Istnieją przypuszczenia, że skolioza może być następstwem nietolerancji glutenu, problemów z jelitami lub żołądkiem np. zespołu Sibo, a nawet niedoboru wit. D3.  Częste bóle brzucha, zmiany skórne, alergie mogą sygnalizować potrzebę dalszej diagnostyki.

Osteopata  za pomocą  technik manualnych może pracować w inny sposób niż fizjoterapeuta, opierając się na naturalnych procesach organizmu. Doświadczenie i wiedza pozwalają też na ukierunkowanie leczenia. Możliwe, że do regularnych ćwiczeń zostanie dołączona porada dietetyka i włączenie odpowiedniej  diety.

Wizyta u osteopaty zazwyczaj odbywa się raz/dwa razy na miesiąc.

 

Leczenie skolioz pochłania bardzo dużo czasu, zaangażowania i pieniędzy . Nie ma gwarancji, że działania przyniosą efekt. Warto jednak zawalczyć zanim zapadnie decyzja o operacji.

 

 

Dodaj komentarz