Istnieje bardzo wielu specjalistów zajmujących się leczeniem skolioz idiopatycznych. Bardzo ważne jest , aby wybrać właściwe postępowanie dla Naszego dziecka.
Z pewnością ułatwią nam to wytyczne SOSORTu dotyczące skolioz. SOSORT to Międzynarodowe Towarzystwo Ortopedyczne i Rehabilitacyjne Leczenia Skolioz.
O postępowaniu pisałam już wcześniej
Kluczowe w procesie leczenia skolioz idiopatycznych jest dobranie fachowców specjalizujących się w skoliozach, ich współpraca wzajemna oraz z dzieckiem i rodzicami.
Lekarz
Nie ma znaczenia, czy lekarz jest specjalistą ortopedą, czy lekarzem rehabilitacji. Ważny jest jego zakres działania. Najlepiej wybrać takiego, który zajmuje się dziećmi, leczeniem wad postawy i skolioz.
Jak to sprawdzić? Oczywiście ważne są opinie na różnych forach, ale najważniejsze jest to jak wygląda wizyta, a nie czy lekarz był przemiły :).
W gabinecie po wywiadzie z pacjentem powinno odbyć się badanie kliniczne: sprawdzenie symetrii łopatek, barków, kątów talii, ustawienia miednicy i bardzo ważne przy skoliozach pomiar skoliometrem. Powinno być to zapisane w dokumentacji i porównane przy następnej wizycie. Tylko na takiej podstawie możemy stwierdzić co dzieje się z postawą.
Lakarz może stwierdzić , że dziecko powinno :
ćwiczyć ogólnoustrojowo, na wfie i chodzić na basen
ćwiczyć j.w. i udać się do rehabilitanta po instruktaż ćwiczeń do wykonywania w domu
udać się na regularną rehabilitację
udać się na regularną rehabilitację i do ortotyka w celu wykonania gorsetu
Jeżeli skrzywienie jest bardzo duże może przekierować do lekarza operującego w celu konsultacji
Rehabilitant
Sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku lekarza. Osobiście polecam terapeutów metody FITS lub jednej z metod uznawanych przez SOSORT . Ważne , żeby specjalizował się w skoliozach!!!
Terapeuta również powinien zrobić badanie i powtarzać je co jakiś czas, żeby wiedzieć czy terapia przynosi efekty. Jest też osobą, z którą pacjent spotyka się częściej, niż z lekarzem i ma szansę wcześniej zauważyć progresję skoliozy. Jeżeli jest problem ze znalezienie terapeuty można napisać do twórców metody/organizatorów kursu, którzy często dysponują listami i namiarami do kursantów.
Ortotyk
Bardzo ważne jest, aby gorset był dobrze zrobiony
Więcej tutaj
Wydawałoby się , że do koniec „teamu „. Otóż nie!!!
Osteopata
Zawsze polecam wizytę u osteopaty. Też najlepiej, żeby była to osoba polecona i doświadczona.
Skolioza określana jest jako idiopatyczna, ale coraz częściej mówi się o teoriach jej pochodzenia np. wisceralnego czyli z narządów wewnętrznych. Istnieją przypuszczenia, że skolioza może być następstwem nietolerancji glutenu, problemów z jelitami lub żołądkiem np. zespołu Sibo, a nawet niedoboru wit. D3. Częste bóle brzucha, zmiany skórne, alergie mogą sygnalizować potrzebę dalszej diagnostyki.
Osteopata za pomocą technik manualnych może pracować w inny sposób niż fizjoterapeuta, opierając się na naturalnych procesach organizmu. Doświadczenie i wiedza pozwalają też na ukierunkowanie leczenia. Możliwe, że do regularnych ćwiczeń zostanie dołączona porada dietetyka i włączenie odpowiedniej diety.
Wizyta u osteopaty zazwyczaj odbywa się raz/dwa razy na miesiąc.
Leczenie skolioz pochłania bardzo dużo czasu, zaangażowania i pieniędzy . Nie ma gwarancji, że działania przyniosą efekt. Warto jednak zawalczyć zanim zapadnie decyzja o operacji.