Skolioza i co dalej?

Podane przeze mnie informację nie służą do samodzielnego diagnozowania i zabawy w lekarza, nie jest to też jedyne i słuszne postępowanie. Pamiętajmy, że  każde dziecko jest jedyne w swoim rodzaju w związku z czym też KAŻDA SKOLIOZA JEST INNA i wymaga indywidualnego leczenia oraz diagnozowania. Istnieją jednak pewne normy, które warto znać , choćby po to żeby wiedzieć czy rzeczywiście powierzyliśmy zdrowie swoich dzieci w odpowiednie ręce.

Upewnijmy się, że mamy do czynienia ze skoliozą

Czy moje dziecko ma skoliozę?

 

Następnie sprawdzamy ,w którym przedziale jest kąt Cobba wykreślony z Naszego zdjęcia RTG

  1. 10-20 st

  2. 20-30 st

  3. 30-40 st

  4. Więcej niż 40 st

Postępowanie, którego  możemy oczekiwać w czasie leczenia skoliozy:

 

1.W pierwszym przedziale ( 10-20 st)  lekarz/fizjoterapeuta jako formę leczenia skoliozy zaleci  rehabilitację i dużo ruchu. Bardzo ważne jest, żeby już na tym etapie  fizjoterapeuta wprowadził  ćwiczenia asymetryczne. Powinny być bezpośrednio dobrane do skoliozy oraz dziecka i jego umiejętności!!!

Wada w żaden sposób nie ogranicza normalnego funkcjonowania. Sylwetka zmienia się w niewielkim stopniu. Może pojawić się asymetria łopatek ,barków, kątów talii, w pochyleniu (skłonie)czasami widoczny jest tzw garb żebrowy lub wał lędźwiowy czyli uwypuklenie tylko po jednej stronie kręgosłupa.

 

2.W  drugim przedziale (20-30st)  lekarz/fizjoterapeuta jako formę leczenia skoliozy również zaleci rehabilitację. Może podjąć decyzję o gorsecie dynamicznym lub sztywnym.

Wada nie powinna ograniczać normalnego funkcjonowania, ale warto zwrócić uwagę na aktywność dziecka. Unikamy biegów i marszów długodystansowych, a także wyczynowych sportów z dużą ilością skoków np. koszykówka. Sylwetka zmienia się w sposób widoczny. Występuje asymetria łopatek , barków, kątów talii, w skłonie będzie widoczny garb żebrowy lub wał lędźwiowy, ale na tym etapie bardzo często widać uwypuklenie w dwóch/trzech odcinkach kręgosłupa.

 

3.W trzecim przedziale( 30-40st) lekarz/fizjoterapeuta jako formę leczenia skoliozy zaleci  na pewno rehabilitację, sztywny gorset  najczęściej noszony 23h/dobę.  Do rozważenia będzie również operacji.

Wada  znacznie zmienia sylwetkę. Występuje duża rotacja kręgów. Może pojawić się niechęć do noszenia gorsetu i rehabilitacji, co utrudnia  proces leczenia.

 

4.Czwarty przedział (powyżej 40 st) , postępowanie jak wyżej. Rehabilitacja często obejmuje przygotowanie do operacji.

Wada może ograniczać normalne funkcjonowanie. Pojawiają się problemy z oddychaniem. Dziecko często nie akceptuje swojej sylwetki.

Oprócz wyznaczenia kąta skrzywienia lekarz/fizjoterapeuta określi również dojrzałość kostną  widoczną na  talerzu biodrowym tzw test Rissera( 6 stopni). Na podstawie wywiadu, kąta Cobba oraz stopnia dojrzałości kostnej można określić , czy skolioza jest w fazie progresji, czy stabilizacji.

Polecam wpis:

 

Jedna myśl na temat “Skolioza i co dalej?

Dodaj komentarz