Skolioza czyli garb żebrowy i wał lędźwiowy

Zazwyczaj w badaniu klinicznym skoliozy widoczny jest garb żebrowy i wał lędźwiowy. W większości przypadków oznacza to skoliozę dwułukową.

Co to jest garb żebrowy?

Obserwujemy go w skłonie na wysokości odc. piersiowego po jednej ze stron kręgosłupa. Powstaje na skutek rotacji kręgosłupa. Jego kształt nadają żebra, które są połączone z kręgosłupem i również ulegają rotacji. Pomiar jego wielkości wykonujemy skoliometrem.

Po wielkości można przypuszczać czy kąt Cobba na zdjęciu RTG jest duży. Dzięki pomiarowi rotacji widzimy również , czy nasza terapia i ćwiczenia przynoszą efekt , czy też następuje pogorszenie.

W zależności od kształtu garba możemy przypuszczać, czy skolioza będzie się rozwijać. Takie wnioski wyciągniemy w przypadku ostrego kształtu lub dużej wartości u dziecka mimo małego kąta Cobba.

 

Zdjęcie przedstawia garb żebrowy po P stronie

garb żebrowy po P str

Zdjęcie przedstawia rotację kręgosłupa

rotacja kręgosłupa w odc piersiowym

Co to jest wał lędźwiowy?

Obserwujemy go w skłonie na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa po jednej ze stron. Również powstaje na skutek rotacji kręgosłupa. Jego kształt nadają wyrostki poprzeczne oraz mięśnie na nich położone. Pomiar jego wielkości wykonujemy skoliometrem.

 

Co zrobić z garbem żebrowym i wałem lędźwiowym

W przypadku gdy nie nastąpiło zakończenie wzrostu należy wykonywać ćwiczenia indywidualnie dopasowane do skoliozy. Jeżeli garb jest duży wykonujemy dużo ćwiczeń derotacyjnych i oddechowych. Często będziemy także musieli wdrożyć gorset, który dzięki odpowiednim pelotom i wycięciom utrzymuje derotację cały czas.

Nastąpiło zakończenie wzrostu kostnego możemy poprawić wygląd postawy: nauczyć się aktywnej korekcji, wyrównać barki i łopatki, ale nie zlikwidujemy garbu i wału. Przy bardzo napiętych mięśniach , odpowiednio dobranych ćwiczeniach i terapii na tkankach można uzyskać niewielki efekt zmniejszenia rotacji. Niestety efekt ten z reguły jest krótkotrwały i wymaga regularnej pracy.

 

Dodaj komentarz