Rehabilitacja czyli ćwiczenia i nauka korekcji oraz wspomaganie rozwoju stopy

Jeżeli specjalista uzna, że stopy są koślawe i zaleci  tylko chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp oraz rzucanie woreczków za pomocą stóp to najprawdopodobniej oznacza, że od dawna nie miał do czynienia ze szkoleniami i rozwojem w tej dziedzinie.

 

Stopa ma trzy punkty podparcia- I kość śródstopia, V kość śródstopia i pięta i to jest podstawa do ćwiczeń!!!

Co to oznacza w praktyce?

Ćwiczenia powinny być  wykonywane głównie w pozycjach, gdzie cała stopa jest ustawiona w korekcji i oparta o podłoże.

3 punkty podparcia są oparte o podłoże, wysklepiony jest łuk podłużny stopy.

Jeżeli pacjent ma trudności, żeby to wykonać terapeuta rozciągnie i rozluźni odpowiednie

struktury, a inne wzmocni.

3 punkty podparcia stopy

 

 

Rehabilitacja może też zawierać chodzenie po różnych nawierzchniach , co stymuluje wszystkie mięśnie stóp do pracy. Warunki takie można stworzyć w gabinecie rehabilitacji.

 

Lub wykorzystać naturę :). Chodzenie po piasku, żwirku, trawie to świetna gimnastyka dla stóp. Poprzez drażnienie stopy aktywują się wszystkie mięśnie stóp,a chodząc boso buty nie ograniczają ruchomości stawów. Nawet najlepiej wyprofilowane buty nie zastąpią tego , co dadzą Nam wzmocnione mięśnie stóp , które ustabilizują stopę nie ograniczając jej ruchomości.

U maluszków, które nie potrafią chodzić lub dopiero stawiają pierwsze kroki nie ograniczajmy stóp bucikami i grubymi skarpetkami. Pozwólmy , aby dziecko samo stymulowało stopy poprzez zabawę nimi, pocieranie  o siebie lub branie do buzi.

 

 

 

Dodaj komentarz