Masaż mięśniowo-powięziowy

Ostatnio bardzo modny stał się masaż mięśniowo-powięziowy. Samodzielnie najłatwiej jest go wykonać rollerem.Rolowanie  jest wykonywane już nie tylko na salach rehabilitacyjnych, ale również na siłowni. Zalecają je fizjoterapeuci i trenerzy wszystkich możliwych sportów.

Nasz organizm składa się z taśm mięśniowo -powięziowych czyli połączonych włókien mięśniowych osadzonych w sieci zwanej powięzią.

Co to jest powięź?

Jest  to sieć tkanek, która rozciąga się od stóp do głowy,od przodu do tyłu , od zewnątrz do wewnątrz. Tkanka  łączna ściśle powiązana z tkanką mięśniową, torebkami stawowymi, więzadłami, troczkami, nerwami i innymi strukturami kolagenowymi. Można to określić jako ruchome opakowanie dla wielu tkanek . Ważne,że nie każdy mięsień jest pakowany oddzielnie , a cała struktura.

Powięź jest bardzo silnie unerwiona!

W porównaniu z tkanką mięśniową  jest unerwiona dziesięciokrotnie bardziej.

Dlatego zasadne jest wszelkie działanie terapeutyczne na powięzi. Można zaliczyć do tego rolowanie.

Rolowanie jednego mięśnia, który akurat jest przeciążony nie ma do końca sensu. Najlepiej jest przerolować taśmę mięśniową, ale żeby nie zagłębiać się  w tajniki anatomii po prostu większość części ciała. Jak to zrobić? Rolowanie w zakładce „ćwiczenia”

Jak możemy wspomóc funkcjonowanie powięzi?

Oprócz rolowania zalecane jest picie wody. Składamy się w 2/3 z wody. Cały organizm potrzebuje wody do przeróżnych procesów. Lepiej nawodniona powięź będzie mniej podatna na ‚sklejenia”,uszkodzenia i szybciej będzie się regenerować.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz