Moje dziecko ma kyfozę i lordozę

Drogi Rodzicu, jeżeli usłyszałeś od lekarza,że Twoje dziecko ma kyfozę piersiową i lordozę lędźwiową, to jest się z czego cieszyć.

Są to prawidłowe, fizjologiczne krzywizny kręgosłupa w płaszczyźnie strzałkowej, czyli patrząc z boku. W odcinku szyjnym występuje lordoza szyjna, w odcinku piersiowym kyfoza piersiowa, w odcinku lędźwiowym lordoza lędźwiowa.

lordoza szyjna i lędźwiowa i kyfoza piersiowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Problem zaczyna się dopiero wtedy gdy krzywizny te są opisane jako spłycone (hypo) , pogłębione (hyper) lub nastąpiło odwrócenie krzywizn.

 

pogłębiona lordoza szyjna i lędźwiowa oraz kyfoza piersiowa

Co to oznacza w praktyce?

Spójrzmy na przykładowe zdjęcie postawy

 

Patrząc od góry- głowa jest nadmiernie wysunięta. Powoduje to napięcie mięśni szyi oraz mięśni podpotylicznych. Może powodować np. bóle głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa.

 

W odcinku piersiowym widzimy nadmiernie zaokrąglone, zgarbione plecy, co powoduje pogłębienie kifozy piersiowej często też określanej jako hyperkyfoza. Następstwem tego jest przykurczenie mięśni klatki piersiowej oraz osłabienie i rozciągnięcie mięśni stabilizujących łopatki oraz  grzbiet. Zaokrąglone plecy mogą również świadczyć o chorobie Scheuermanna. W celu potwierdzenia konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG w płaszczyźnie strzałkowej czyli „bokiem”. Uwidoczni to stan trzonów kręgów odcinka piersiowego kręgosłupa.

 

W odcinku lędźwiowym jest pogłębiona lordoza czyli hyperlordoza. Może to być spowodowane słabym napięciem mięśni brzucha, za dużym napięciem mięśni przykręgosłupowych, a także mięśni oddziałujących na kończyny dolne, a przyczepiających się do kości miednicy.

Jeżeli zmiany nie są utrwalone najlepszym postępowaniem będzie rozciągnięcie i normalizacja tonusu mięśni przykurczonych i napiętych oraz wzmocnienie osłabionych

 

Jest to tylko jeden przykład, aby zrozumieć istotę problemu. Postaw jest tak wiele jak wiele jest dzieci. Jeżeli  jednak  zauważasz podobne nieprawidłowości u swojego dziecka lub pojawia się termin: hiper, hypo, zniesiona , pogłębiona, odwrócona krzywizna kręgosłupa w opisie RTG, podczas badań przesiewowych lub diagnozy  lekarza to   warto zgłosić się na wizytę do fizjoterapeuty.

 

 

 

Dodaj komentarz