Przedstawiam przypadek 3 letniej dziewczynki z koślawością stóp.
Dziewczynka 3 lata, koślawość stóp.
Po badaniu klinicznym oprócz koślawości stóp zauważyłam, zwiększone przodopochylenie miednicy, osłabione mięśnie brzucha(wystający oraz napięty brzuch).
Test wspięcia na palce potwierdził wydolność mięśnia piszczelowego tylnego
Warto dodać, że do 6 r. ż występuje fizjologiczna koślawość. Czasami jednak warto wspomóc rozwój dziecka
Rehabilitacja dziecka 3 letniego nie jest łatwa. Dziecko nie zawsze chce współpracować i wykonywać zalecone ćwiczenia.
Została podjęta decyzja o umożliwieniu dziecku jak największej aktywności spontanicznej. Szczególnie : wspinanie, siłowanie, zadania równoważne z wykorzystaniem sprzętu dostępnego na placach zabaw, w domu i w terenie. Celem tych działań była poprawa stabilizacji i wzmocnienie mięśni brzucha.
Stymulację mięśni stóp miało zapewnić chodzenie na bosaka na zewnątrz czyli po trawniku, piasku i jeżeli jest możliwość także na placach zabaw.
Terapia odbywała się mniej więcej raz w miesiącu. Polegała głównie na normalizacji napięcia brzucha oraz mięśni grzbietu poprzez działania manualne. Nie zostało wykonane ani jedno ćwiczenie bezpośrednio korygujące stopy.
Buty, w których chodziło dziecko miały mieć elastyczną podeszwę i twardy zapiętek.
Po roku nastąpiła widoczna poprawa
Przypadek pacjentki potwierdza, że koślawość stóp to nie wyizolowany problem stóp. Planując proces rehabilitacji należy mieć świadomość, że działania są długoterminowe oraz należy wziąć pod uwagę całą postawę, a także wiek dziecka.