Rodzice często pytają, czy ich dziecko ma skoliozę.
Odpowiedź musi być poprzedzona badaniem klinicznym postawy i potwierdzona wykonaniem zdjęcia RTG kręgosłupa.
Badanie kliniczne postawy, czyli inaczej ocena postawy odbywa się u fizjoterapeuty lub lekarza.
Spotkałam się z przypadkami dzieci, które miały bardzo poważne skrzywienia kręgosłupa i nikt wcześniej tego nie zauważył. Wada wychodziła na jaw dopiero przy okazji RTG płuc lub na bilansie w szkole.
Dlatego warto przyglądać się swojemu dziecku. Szczególnie jest to zalecane, gdy coś już wzbudza niepokój. Możesz zrobić to w domu, zanim wybierzesz się na wizytę do fizjoterapeuty lub ortopedy.
1.Dziecko staje tyłem do Nas, stopy są ustawione na szerokość bioder, złączone i wyprostowane kolana. Patrzymy, czy na równym poziomie ustawione są: barki, łopatki, pośladki i czy wcięcia talii są symetryczne.
2.Dziecko wykonuje skłon i sprawdzamy, czy nie uwypukla się bardziej prawa lub lewa strona kręgosłupa.
3.W siadzie sprawdzamy, czy dziecko siedzi na obu pośladkach ( czy nie obciąża bardziej jednej strony).
Nie można określić, ile wykrytych nieprawidłowości w warunkach domowych wskazuje na to, że dziecko ma skoliozę lub jej nie ma. Oględziny tego typu mają na celu zwrócić uwagę rodzica na konkretne rzeczy w postawie.
Jeżeli coś nas niepokoi musimy odbyć wizytę u ortopedy/lekarza rehabilitacji/lekarza rodzinnego/fizjoterapeuty. Każdy z nich może wykonać badanie kliniczne, a przy potrzebie dalszej diagnostyki zalecić RTG kręgosłupa. Skierowania nie może wystawić fizjoterapeuta.
RTG najlepiej wykonać całego kręgosłupa z uwzględnieniem stawów biodrowych
Dalszego postępowania można szukać tutaj: