Czego możesz oczekiwać na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty?

Jeżeli niepokoi Cię postawa Twojego dziecka, podejrzewasz że ma skoliozę,  wybierz się z Nim do fizjoterapeuty na kontrolną wizytę. Najlepiej spisz wszystkie swoje obawy i pytania, żeby nie zapomnieć o nie spytać. I pamiętaj nie ma głupich pytań .

Fizjoterapeuta oceni postawę oraz stopy. Jeżeli zauważy nieprawidłowości powinien zanotować je w karcie, aby przy kolejnej wizycie mógł odnieść się do konkretnych pomiarów, a nie do oceny ” na oko”. Możliwe, że spotkacie się za rok, a jeśli szybciej będzie wiadomo, czy wada nie pogłębia się.

Warto mieć ze sobą zdjęcie RTG, ale nie trzeba go wykonywać specjalnie.

Specjalista powinien wytłumaczyć rodzicowi i dziecku z jaką wadą mamy do czynienia. Jakie jest ryzyko progresji i prognoza leczenia.

Według potrzeb może  zalecić: kontrolę za jakiś czas, zajęcia instruktażowe do kontynuacji w domu,  regularną rehabilitację, wizytę u ortopedy/lekarza rehabilitacji w celu konsultacji lub zrobienia zdjęcia RTG kręgosłupa  lub wizytę u innego specjalisty np.: okulisty, neurologa. Na pewno doradzi  też w kwestii rozwoju, doboru sportu, biurka i krzesła.

Polecam tekst:

Skolioza, a aktywność fizyczna

Dodaj komentarz