Ćwiczenia domowe na skoliozę

W codziennej pracy w gabinecie bardzo często dopasowuję odpowiednie ćwiczenia do skoliozy. Muszę wcześniej zobaczyć RTG kręgosłupa oraz zbadać klinicznie pacjenta, żebym była pewna celów leczenia. Pacjent ma za zadanie wykonywać te ćwiczenia w domu regularnie, powinien być przy tym rodzic.

To ważne, żeby ćwiczenia wykonywane przez pacjenta w domu nie były z internetu z zakładki ” ćwiczenia na skoliozę”!

Dlaczego to jest takie ważne?

1.Przed doborem odpowiednich ćwiczeń  powinnam zbadać pacjenta klinicznie czyli dokładanie obejrzeć postawę, ale również zdjęcie RTG.

Dlaczego ?

Badanie kliniczne nie zawsze pokrywa się ze zdjęciem RTG np. badanie skoliometrem wskazuje na rotację po P str , co sugeruje również skrzywienie w P , a czasami jest odwrotnie. Taka informacja jest kluczowa przy doborze ćwiczeń asymetrycznych.

2. Ćwiczenia z internetu mogą zaszkodzić w leczeniu skoliozy

Dlaczego?

Ćwiczenia, które wykonuje pacjent powinny być dostosowane indywidualnie do skrzywienia. Jeżeli wykonujemy ogólnie dostępny” zestaw ćwiczeń na skoliozę” nie może być on dopasowany do danego skrzywienia.  Taki zestaw  najczęściej jest symetryczny. Skolioza to ustawienie asymetryczne kręgosłupa , żeby ją skorygować potrzebujemy asymetrycznych ćwiczeń. Jest to również wada trójpłaszczyznowa, co również powinno być uwzględnione w doborze ćwiczeń.

Spotkałam się z wieloma przypadkami, gdzie pacjenci ćwiczyli codziennie p0 30- 40 min ” ćwiczenia z internetu” licząc na poprawę. Po pokazaniu ćwiczeń okazywało się nawet, że ćwiczenia mogą szkodzić.

3. Przy ćwiczeniach powinien być obecny rodzic.

Dlaczego?

Ćwiczenia na skoliozę na początku wydają się być skomplikowane, zawierają dużo elementów i choć są dopasowane do wieku i umiejętności pacjenta to często sprawiają trudność. Moi pacjenci na zajęciach dostają maksymalnie 3 nowe ćwiczenia, każde z nich jest nagrane z moim komentarzem. Mimo to sprawdzam poprawność ich wykonania na kolejnych zajęciach. We wszystkim uczestniczy rodzic. Dziecko nie widzi swoich pleców z tyłu i często nie czuje co się dzieje z ” jego ciałem”. Bardzo ważne jest , żeby rodzic poprawiał, korygował ustalone elementy

 

Poniżej przedstawiam dwa przypadki, gdzie pacjenci wykonywali znane im ćwiczenia samodzielnie i po odpowiedniej korekcji

 

 

 

Dodaj komentarz